Medijski odzivi
"V svoji najnovejši knjigi je pater Karel Gržan kritično analiziral sodobno vzgojo in izobraževanje ter kot humanist razvil teze, ki lahko pripomorejo k prenovi obeh vitalnih družbenih sistemov in posledično k prenovi družbe."
- Marko Golja, Radio ARS
"Sem nasprotnik izključujoče tekmovalnosti, ki nekatere povzdiguje, preostale pa ponižuje."
- p. Karel Gržan v pogovoru z Vasjo Jagrom, Mladina
"Knjiga nam bo pomagala ugotoviti, kako vsakemu, tudi sebi, omogočiti zaupanje, da smo vredni kot (p)osebni, izvirni, neponovljivi posamezniki v »koktajlu«, kot pravi pater, svojih osebnih talentov."
- Nika Vistoropski, Onaplus
"Od malega nas navajajo, da bi služili sistemu."
- p. Karel Gržan v pogovoru z Gorazdom Rečnikom, Val 202
"Osreči to, kar osrči."
- Praznični dnevnik p. Karla Gržana, Večer
"Teze zavračajo nesprejemljivo, zavračajo vztrajanje pri izobraževanju, ki je v slepi ulici. V Tezah je zapisano ustvarjanje novega danes za drugačen svet: za izhod iz slepe ulice moramo varovati edinstvenost in neponovljivost človeka v sodelovanju v skupnosti z drugimi, drugačnimi, edinstvenimi za skupen svet.
Želim si, da nove generacije sprejmejo nalogo, da izumijo nam še neznano – iz izkušenj v skupnem svetu, ki varuje edinstvenost in sobivanje. Blagodejno sobivanje, če še enkrat zapišem to dragoceno besedo."
- Gabi Čačinovič Vogrinčič, predgovor
"V pričujoči knjigi nam Karel Gržan s tisočerih zornih kotov osvetljuje paradokse sodobnega izobraževanja, niza nam primere pedagoških in vzgojnih absurdov, ki bi jih vendar že morali prerasti. Vse to podaja s toplino modreca, ki verjame v božansko naravo človeka, zato so strani knjige presvetljene z močjo ozdravitve."
- Andrej Detela, fizik, izumitelj, pisatelj
"Avtor s pogumno ostrino prodornega uma drugo za drugo odstira ovire in zablode s samoumevnega v sistemu, da bi se vzgoja in izobraževanje lahko uravnala v svoje pristno poslanstvo. Skupaj z avtorjem se veselim časa, ko bomo kot družba v vsakem otroku prebujali in sistematično krepili vse vidike človekove kompleksnosti in s tem sprostili najžlahtnejše v njem."
- Andreja Križan Lipnik, psihologinja, svetovalna delavka v vrtcu
"Teze se (ne)hote navezujejo na dragoceno izročilo pokojnega prof. dr. Franca Pedička, da bi morala antična paideia prerasti v sodobno vzgojo s primarno funkcijo učlovečevanja, da bi bila zatem lahko funkcija družine, družbe, države, ideologije, religije, gospodarstva in politike. Gržan posebej poudarja pomen prepoznavanja in sprejemanja lastne osebnosti v sožitju z bivajočimi in pestrost inteligenc."
- prof. dr. Marko Pavliha, pravnik in pisatelj
"Knjiga je nujna za naš čas, ki kliče: Prebudite se! Potrebna je sprememba paradigme; človeka je treba počlovečiti. Usoden ključ za to luč pa je prav javna šola. V njej sistem riše bodisi zastarel ali pa nov zemljevid prihodnosti. Kakšna bo družba jutri, je odvisno od tega, kakšna je šola danes."
- dr. Manca Košir, novinarka, publicistka, pisateljica