The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Politika piškotkov
Spletna stran za pravilno delovanje košarice,nakupnega procesa in ostalih funkcionalnosti uporablja piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po strani se strinjate z uporabo piškotkov. Kliknite tukaj za več informacij o piškotkih.
Dostava na vse kontinente (izjema, zaenkrat: Antarktika). Osebni prevzem v Hiši sanjajočih knjig. Brezplačna dostava kamorkoli v Sloveniji nad 35 €.
Rokopis predavanja za družabno srečanje v prvi polovici leta 1807 v Bambergu v sijajnem prevodu Božidarja Debenjaka. Za modernega bralca je zlasti zanimivo, kako Hegel slika štiri modele abstraktnih sodb: ob morilcu, ob kritiki kvalitete blaga, ob službi, ob vojaku. Hegel tu ne govori o zmožnosti abstrakcije, temveč izhaja iz tega, da je dejanski svet konkreten, vsaka lastnost, vzeta sama zase, pa je abstraktum. Konkretum je celota; abstraktum, iztrgan iz celote in absolutiziran, je enostranskost.
Besedilo Kdo misli abstraktno? je nastalo v času, ko je bila Heglova akademska kariera prekinjena: po bitki pri Jeni je bilo življenje v mestu nevzdržno, zato se je prebijal kot publicist v Bambergu, zatem kot srednješolski učitelj v Nürnbergu, preden je spet dobil mesto na univerzi, in sicer v Heidelbergu in pozneje do smrti v Berlinu. Naše besedilo je rokopis predavanja za družabno srečanje v prvi polovici leta 1807 v Bambergu, kot dokazuje omemba razpisa za satiro v lokalnem listu (2. januarja do 1. julija 1807). O značaju srečanja govori uvodni del, za modernega bralca pa je zlasti zanimivo nadaljevanje, ko Hegel slika štiri modele abstraktnih sodb: ob morilcu, ob kritiki kvalitete blaga, ob službi, ob vojaku.
Hegel tu ne govori o zmožnosti abstrakcije, temveč izhaja iz tega, da je dejanski svet konkreten, vsaka lastnost, vzeta sama zase, pa je abstraktum. Konkretum je celota; abstraktum, iztrgan iz celote in absolutiziran, je enostranskost.
»Živimo v času, ko je treba razhajanja in ugovore jemati resno in jih ne natezati na zbirnike "teoretiki zarote", "anticepilci", enačiti leve kritike izraelskega apartheida z "antisemiti", in kar je še podobnih nebuloz.«
– Božidar Debenjak v spremni besedi
Misliti? Abstraktno? – Sauve qui peut! Reši se, kdor se more! Že kar slišim, da tako vpije izdajalec, ki ga je kupil sovražnik, ki tale sestavek razglaša za to, da se bo tu govorilo o metafiziki. Kajti metafizika je beseda, tako kot abstraktno in malone tudi mišljenje, beseda, pred katero vsakdo bolj ali manj pobegne kot pred bolnikom s kugo.