Živimo v svetu, ki je nasičen z informacijami. Dejstva in številke na temo česarkoli so na dosegu naših oči in prstov, vendar pa gre pogosto za pristranske, popačene in dobesedne laži. Od prirejenih številk o nezaposlenosti do volilnih rezultatov, od inteligenčnih testov do odstotkov razvez, smo bombardirani z nečim, kar izgleda kot povsem verjetna statistika v zvezi s tem, kako ljudje živijo in kako razmišljajo. V svetu, kjer vsak lahko postane »ekspert« s klikom na tipko, je sposobnost, da vidite preko trikov, ki jih lahko izvaja statistika, morda pomembnejša kot kadarkoli doslej.
Odmevno delo Velika iluzija je skeptična refleksija o stanju Evrope, ki jo odlikujejo strastno zastopani argumenti in izjemno natančna predvidevanja o prihodnosti Evropske unije, zaradi katerih je delo aktualno tudi za današnji čas. Tony Judt je na to temo predaval v centru Johnsa Hopkinsa v Bologni leta 1995, knjiga, ki je pred nami, pa je leto kasneje nastala kot razširjen zapis teh predavanj. Avtor se v njej posveča perečim vprašanjem, ki so stala nasproti Evropi v letih, ki so vodila do preloma tisočletja – kakšni so obeti Evrope, kje tiči razlog za to, da niso rožnati in do kolikšne mere je sploh pomembno, ali se Evropska unija obdrži ali ne.
Plan B je krik k pozornosti. Toliko lahko storim(o).
Podnebna kriza se stopnjuje. Je sploh še mogoče kaj spremeniti? Avtor knjige in novinar Boštjan Videmšek je skupaj s priznanim fotografom Matjažem Krivicem odšel na »pot okoli sveta«, da bi našel odgovore, če ti sploh obstajajo.