Živimo v svetu, ki je nasičen z informacijami. Dejstva in številke na temo česarkoli so na dosegu naših oči in prstov, vendar pa gre pogosto za pristranske, popačene in dobesedne laži. Od prirejenih številk o nezaposlenosti do volilnih rezultatov, od inteligenčnih testov do odstotkov razvez, smo bombardirani z nečim, kar izgleda kot povsem verjetna statistika v zvezi s tem, kako ljudje živijo in kako razmišljajo. V svetu, kjer vsak lahko postane »ekspert« s klikom na tipko, je sposobnost, da vidite preko trikov, ki jih lahko izvaja statistika, morda pomembnejša kot kadarkoli doslej.
Rusko intelektualko in družbeno angažiranko Natalijo Naročnicko v slovenščini že poznamo po knjigah Velike vojne 20. stoletja in Partitura druge svetovne vojne. V svoji najnovejši knjigi Ruski narod v bitki civilizacij obravnava različne družbenoaktualne teme iz ruske sedanjosti in polpretekle zgodovine.
Avtorji zbornika predstavljajo širok geopolitični kontekst dogodkov in procesov, ki so se zgodili pred vojno, ter analizirajo tako ozadje kot tisti skrit diplomatski in politični boj, ki je takrat potekal in se razkriva javnosti po 70. letih na osnovi objavljenih in sedaj dostopnih gradiv. v prilogi zbornika se nahajajo dokumenti iz Arhiva zunanje politike MNZ RF, mnogi med njimi pa bodo tokrat objavljeni prvič.