Knjiga Mož, ki je imel ženo za klobuk je prvič izšla leta 1985, skladatelj Michael Nyman pa je leto dni po njenem izidu ustvaril tudi opero z enakim naslovom. Delo danes velja za klasiko na področju »študijske nevropsihologije primerov« in je še vedno v ospredju knjižnih polic svetovnih knjigarn, poleg tega pa je prevedena že v številne tuje jezike.
Angleški nevrolog Oliver Sacks je najbolj znan po svojih strokovnih, a z izjemnim občutkom napisanih knjižnih delih (na primer Mož, ki je imel ženo za klobuk), v katerih z literarnim poletom skupaj z bralcem prodira v skrivnosti človeških možganov.
Znameniti psiholog Erik H. Erikson je do svojega izred nega razumevanja razmerja med družbeno zgodovino in historiatom človeškega življenja – ki ga je poimenoval »življenjski ciklus« – prišel z opazovanjem središčnega stadija: adolescence. V pričujoči knjigi so združene tri njegove zgodnje razprave, ki veljajo za najboljši uvod v Eriksonove teorije.
Malo je primerov v svetu, da bi se stripovska zgodovina nekega naroda začela z neodvisnim, v bistvu ilegalnim, družbenokritičnim in protirežimskim levičarskim stripom, kot se je to zgodilo na Slovenskem s Smrekarjevimi in Bambičevimi deli.