Ameriški pisatelj Philip Roth (1933) je v slovenskem prostoru najbolj znan po svojih odmevnih in kritiško hvaljenih romanih, med katerimi velja izpostaviti Ameriško pastoralo, Človeški madež in Slehernika, vendar je napisal tudi nekaj neleposlovnih memoarskih knjig, ki presegajo meje tega žanra ter vstopajo v izpovedno literaturo najvišjega dometa. Knjiga Očetovina pripoveduje resnično zgodbo o enem najbolj arhetipskih človeških odnosov: očeta in sina. Sin je v tem primeru sam Philip Roth, ki se je pred leti soočil z dejst vom, s katerim se morajo slejkoprej vsi otroci: s pešanjem svojih staršev.
V zadnje pol milijarde let je na Zemlji prišlo do petih množičnih izumrtij živih bitij; raznolikost življenja se je pri vsakem od njih nenadoma in dramatično zmanjšala. Znanstveniki po vsem svetu pa trenutno spremljajo šesto izumrtje, ki naj bi bilo najbolj uničujoče izumrtje od padca asteroida, ki je pred več kot 65 milijoni let zbrisal dinozavre z obličja Zemlje. Tokrat pa kataklizme ne gre iskati v zunanjih dejavnikih, ampak v človeštvu samem.
Psihoanalitična diagnostika je knjiga, ki je po svojem izidu pred dobrimi dvajsetimi leti tako rekoč čez noč prešla med temeljna dela klasike na svojem področju, prevedli pa so jo v petnajst jezikov. Druga izdaja iz leta 2012, ki je bila za predlogo slovenskemu prevodu, prvo še nadgrajuje, saj upošteva tudi vsa ključna najnovejša dognanja na področju psihodiagnostike in psihoterapije.
Skoraj tretjina slovenskih celovečernih filmov je nastala na podlagi literarnih del. Ti filmi so bili zaradi različnih razlogov vselej predmet številnih polemik, kljub temu da je slovenska kinematografija prav s pomočjo domače književnosti dosegla nekaj svojih vrhuncev.
Ponatis razprodane knjige nedavno preminulega najbolj znanega slovenskega psihiatra dr. sc. med. Janeza Ruglja, dr. med., ki se je ukvarjal predvsem z zdravljenjem alkoholikov in drugih ljudi v stiski, prinaša nadroben pregled njegovih delovnih metod.