Zahod želi prikriti skrivnost o genocidu.
"Ne vidim razloga, da bi molčala o napakah sodišča ..."
- Florence Hartmann v intervjuju za spletni portal siol.net
"Temeljna naloga vsakega novinarja je priti čim bliže resnici. In pri tem se ne sme bati nikakršnih pritiskov! "
- Florence Hartmann na tiskovni konferenci v Ljubljani
"Politika pravico razje, obgloda, popači in na koncu uniči …"
- Branko Soban, pogovor s Florence Hartmann v Sobotni prilogi Dela
"Sodišče je treba braniti in kritizirati."
- Florence Hartmann v intervjuju za Dnevnikov objektiv
"Florence Hartmann na zatožni klopi. Ratko Mladić na snegu, Florence Hartmann na sodišču ..."
- Aleš Čar, Dnevnikov Objektiv
"Hartmannova je neusmiljena v svoji resnosti in neosebnosti, seciranju, navajanju. Je hladna, temeljita, natančna od prve do zadnje strani. Če Carla Del Ponte kaj pove in kaj zamolči, Hartmannova pove vse."
- Dragica Jaksetič, Delo; preberite prispevek Sojenje Florence Hartmann zaradi nespoštovanja sodišča
"... ena najboljših poznavalk »realnega delovanja« mednarodnega kazenskega in humanitarnega prava."
- Boštjan Videmšek, Sobotna priloga; preberite prispevek Florence Hartmann o zločinih v Sudanu
"... nad mednarodnim sodiščem ne gre obupati, je na predstavitvi knjige opozoril doktor pravnih znanosti Ljubo Bavcon."
- siol.net
"Kot pričata Carla del Ponte in Florence Hartmann, se je sodišče spoprijemalo s poskusi velikih sil, da bi prikrile dokaze. V ozadju vsega je bil, kot domnevata, "konsenz o pasivnosti". Ta del "očiščenja" EU, ZDA, OZN in druge vpletene dejavnike torej še čaka. V imenu žrtev, trpljenja in navsezadnje vseh, ki si želimo boljšega sveta."
- Božo Repe, Mladina
"Hartmannova razblini vsakršno prepričanje, da si je svet resnično prizadeval, da bi bila resnica o tem, kaj se je zgodilo v BiH, ugotovljena ... Partikularni interesi ter nenaklonjenost, da se vzpostavi jasna povezava med Beogradom in hudodelstvi, ki so se zgodila v BiH, so edini razlog, zakaj še danes vsem obtoženim ni bilo sojeno."
- Kristina Božič, Pravna Praksa
"... dokument o bizarnosti argumenta nacionalnih interesov, abotnosti delovanja zahodnih držav in vpletenosti Srbije v sistematične pokole na vsem ozemlju nekdanje Jugoslavije."
- Robi Šabec, Dnevnik
"Florence Hartmann v svoji knjigi razkriva, kako so nekateri sodniki barantali s Srbijo."
- Miha Šorl, Indirekt
"Trk med politiko in haaškim pravosodjem."
- Marjana Virant, Finance
Kako je politika vplivala na Haag ...
- žurnal24.si
"Dolga ali pa vsaj mučna je pot iz amnezije. Tadić je rekel, da mora Srbija to storiti, da bi jo spustili v Evropo. Ne gre za čisto stvar, gre vedno za interese. Rekel bi, da čistega izstopa iz amnezije, čiste katarze pač ni."
- Jurij Gustinčič, Mladina
"Hartmannova v knjigi razkriva vpliv velikih političnih sil na delovanje sodišča, kjer je zdaj pristala tudi sama."
- Alenka Vesenjak, STA
"... bralce popelje v zakulisje delovanja sodišča in razkriva, kako sta politika in diplomacija s sodiščem pripravljeni sodelovati samo, če imata od tega koristi, ne gre pa jima za zmago pravice same."
- Polona Prodnik, Bukla
"Haaško sodišče proti Florence Hartmann ... Po mnenju sodišča je Hartmannova v knjigi objavila tajne informacije, ki so se nanašale na pritožbeni postopek ..."
- Delo
"Čeprav je avtorica še do nedavna delovala kot novinarka Monda, nam ne ponuja novinarske raziskave, temveč nam ta vrata odpira kot neposredna priča."
- Nedeljski dnevnik
"Florence Hartmann, nekdanjo tiskovno predstavnico haaškega sodišča, je haaško sodišče obtožilo, da je razkrila zaupne informacije v knjigi z naslovom Mir in kazen."
- Delo, več
Tožba haaškega sodišča ...
- BBC NEWS, več
"... Rezultat intervencije mednarodne skupnosti v vojno v Bosni in Hercegovini je paradoksen. Krivda za zločine je enakomerno razporejena na vse strani. Politični načrt Radovana Karadžića pa je uresničen in s postopnim vstopanjem Srbije v Evropsko unijo postaja del normalnega evropskega političnega življenja. Kako je to mogočeč Na to vprašanje odgovarja knjiga Mir in Kazen, ki pedantno in brezkompromisno beleži evropski in ameriški politični kontekst, v katerem se je dogajala vojna v Bosni in Hercegovini, in analizira logiko, ki je pripeljala do tega presenetljivega razpleta. Bralce velja opozoriti, da je branje tega dela hudo potrebno in vsaj toliko neprijetno."
- Ervin Hladnik-Milharčič, odlomek iz Uvodne besede
"Umazana dvojna igra Zahoda ..."
- Tomo Vidic, Primorske novice
"Kdo in kako odloča o miru. Kdo in kako odmerja kazen."
- Mojca Plevel, Knjižni molj, Siol.net
"Obvezno čtivo, ki ga je težko brati ..."
- Ana Schnabl, Dnevnik
"Pravzaprav so vsi v knjigi ujeti vsak v svoja nasprotja. Evropejci lirično opevajo potrebo, da se žrtvam genocida zagotovi pravica in da se spominjamo grozot Srebrenice. V praksi pa isti voditelji verjamejo, da Balkan lahko preide v obdobje brez etničnega čiščenja in osvajanja, brez da bi pri tem izvedli tvegano zapiranje vojnih kriminalcev. Združene države hočejo obrniti nov list v zgodovini Balkana, tako da državam regije odprejo vrata v NATO, čeprav to pomeni, da se snovalci kataklizme v Bosni ne bodo nikoli srečali s svojimi sodniki."
- François Clemenceau, European Affairs
"Trditev Florence Hartmann ni nova, novi so njeni dokazi. Knjiga kot taka postavlja resne dvome, če ni Zahodnim voditeljem – vključno s člani Clintonove administracije, ki so ameriško posredovanje v bosanski vojni utemeljili na humanitarni osnovi (na kar so se potem sklicevali politiki in novinarji različnih političnih usmeritev, ki so podpirali invazijo Iraka) – spodletelo pri njihovi pravni obvezi, da preprečijo zločine proti človeštvu."
- Marc Perelman, The Nation
"Florence Hartmann v delu postreže z osupljivo izpovedjo o delovanju te pionirske institucije na področju modernega mednarodnega prava. Brez vsakršnih iluzij glede razlogov nastanka, ki so v veliki meri povezani s slabo vestjo zahodnega sveta zaradi napredovanja vojn na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini, pokaže v kolikšni meri je bilo neprestano politično vmešavanje in ogrožanje vpeto v samo delovanje institucije."
- Jean-Arnault Dérens, Le Monde Dipomatique
Avtor: | Florence Hartmann |
Urednik: | Tjaša Koprivec |
Soustvarjalci: | Spremna beseda: Ervin Hladnik Milharčič Redakcija: Tjaša Koprivec Oblikovanje naslovnice: Boštjan Pavletič |
Založba: | Sanje |
ISBN: | 9789612744663 |
Jezik: | slovenski |
Datum izida: | 21. nov. 2016 |