The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Politika piškotkov
Spletna stran za pravilno delovanje košarice,nakupnega procesa in ostalih funkcionalnosti uporablja piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po strani se strinjate z uporabo piškotkov. Kliknite tukaj za več informacij o piškotkih.
Dostava na vse kontinente (izjema, zaenkrat: Antarktika). Osebni prevzem v Hiši sanjajočih knjig. Brezplačna dostava kamorkoli v Sloveniji nad 35 €.
Avtor: Eduardo GaleanoZaložnik:
Sanje Jezik:
slovenski Prevod:
Gašper Kralj, Tina Malič
V svojem eseju Odprte žile Latinske Amerike Eduardo Galeano analizira zgodovino Latinske Amerike kot celote od časov, ko so Evropejci odkrili novi svet, do sodobnosti.
V svojem eseju Odprte žile Latinske Amerike Eduardo Galeano analizira zgodovino Latinske Amerike kot celote od časov, ko so Evropejci odkrili novi svet, do sodobnosti. Knjiga ni urejena na podlagi kronologije, geografije ali političnih nasledstev, ampak kot pregled različnih plasti zgodovine Latinske Amerike v navezavi na vzorce petstoletnega izkoriščanja. Galeana torej zanima zlato in srebro, kakav in bombaž, kavčuk in kava, sadje, kože in volna, nafta, železo, nikelj, mangan, baker, aluminijeva ruda, nitrati in kositer – žile, ki prepredajo celoten kontinent in vodijo do skrinj, polnih bogastva, ki se nahajajo v Združenih državah in v Evropi. Galeano dejstva in podobe prepleta v bogato tapiserijo, v kateri znanstveno analizo združuje s strastmi zatiranih in trpečih narodov.
Eduardo Galeano je knjigo napisal leta 1971, ko je delal kot novinar in urednik. Dve leti po izidu je v Urugvaju oblast prevzela vojaška hunta, zaradi katere je Galeano moral zapustiti državo. Ker knjiga izraža levičarska prepričanja, je bila prepovedana pod desničarskimi vojaškimi oblastmi v Čilu, Argentini in Urugvaju. Za ponovno priljubljenost knjige Odprte žile Latinske Amerike je leta 2009 poskrbel venezuelski predsednik Hugo Chávez, ko jo je podaril ameriškemu predsedniku Baracku Obami.
Slovenski natis je gmotno podprla Javna agencija za knjigo RS.
Žile sem napisal, da bi posredoval ideje drugih in izkušnje, ki jih imam sam, in s tem vsaj malo, kolikor je pač mogoče pričakovati, prispeval k razjasnitvi dvomov, ki nas spremljajo od nekdaj: Ali je Latinska Amerika res območje sveta, ki je obsojeno na poniževanje in revščinoč Kdo jo je obsodilč Je kriv Bog, je kriva naravač Neugodno podnebje, manjvredne raseč Religija, običajič Ni ta nesreča morda proizvod zgodovine, posledica človeških dejanj in jo lahko potemtakem človeška dejanja tudi odpravijo?