Eduardo Galeano je knjigo napisal leta 1971, ko je delal kot novinar in urednik. Dve leti po izidu je v Urugvaju oblast prevzela vojaška hunta, zaradi katere je Galeano moral zapustiti državo. Ker knjiga izraža levičarska prepričanja, je bila prepovedana pod desničarskimi vojaškimi oblastmi v Čilu, Argentini in Urugvaju. Za ponovno priljubljenost knjige Odprte žile Latinske Amerike je leta 2009 poskrbel venezuelski predsednik Hugo Chávez, ko jo je podaril ameriškemu predsedniku Baracku Obami.
Slovenski natis je gmotno podprla Javna agencija za knjigo RS.
Žile sem napisal, da bi posredoval ideje drugih in izkušnje, ki jih imam sam, in s tem vsaj malo, kolikor je pač mogoče pričakovati, prispeval k razjasnitvi dvomov, ki nas spremljajo od nekdaj: Ali je Latinska Amerika res območje sveta, ki je obsojeno na poniževanje in revščinoč Kdo jo je obsodilč Je kriv Bog, je kriva naravač Neugodno podnebje, manjvredne raseč Religija, običajič Ni ta nesreča morda proizvod zgodovine, posledica človeških dejanj in jo lahko potemtakem človeška dejanja tudi odpravijo?
"Odprte žile se berejo kot kriminalni roman. V njem je glavni osumljenec znan. Trik je le v tem, da je res storil popoln zločin. Zato mu vse od začetka lahko zgolj sledimo. V nekaterih poglavjih je na zaslišanju. Tedaj ga imamo prav pred seboj. Galeano mu zastavlja vprašanja, ob katerih bi dr. Hannibal Lecter zahteval odvetnika. Naš serijski morilec pa kljub priznanju krivde še naprej nemoteno deluje iz globalnih centrov moči."
- Gašper Kralj, prevajalec
"Galeanova knjiga je svojevrsten spomenik Latinski Ameriki, spomenik njeni krvavi zgodovini in njenim ljudem, ki so jim zobe v vrat najprej zasadili Evropejci, zatem pa še ameriški kolonizatorji. Je nekakšen priročnik politične ekonomije, ki pa se bere kot ljubezenski roman. In je knjiga, ki do potankosti razgalja uničujoče delovanja gangsterskega monopolističnega kapitalizma. Galeano je današnjo uničujočo globalizacijo napovedal že takrat, ko se o njej sploh še ni govorilo."
- Branko Soban, Delo
"Knjiga, ki poleg zgodovine bralcu vzporedno razloži še enigmo, zakaj imajo režimi a la Castro ali Chavez toliko simpatizerjev."
- Bernard Nežmah, Mladina
"... knjiga je s svojim eruptivnim tempom in vsebino aktualna še danes, saj se dolga zgodovina plenjenja Latinske Amerike, tako kot tudi drugih delov tretjega sveta, nadaljuje do današnjih dni."
- Samo Rugelj, Bukla
"Galeanove Žile še vedno nudijo sijajno izhodišče za razmišljanje o tem kompleksnem delu sveta ... Kako tudi ne bi, saj so spisane silovito, skorajda mesijansko, v enem zamahu; s svojo zgoščenostjo in udarnostjo od bralca zahtevajo brezpogojno zbranost ... V resnici pa gre za veliko delo velikega pisca s tematiko, ki še dolgo ne bo zastarala."
- Gregor Inkret, airbeletrina
"... žanrsko raznolik in večplasten pogled na zgodovino Latinske Amerike."
- Maša Levičnik, TV Slovenija
"To briljantno knjigo o politični ekonomiji Latinske Amerike, ki se bere kot gusarski roman, popolno klasiko, so hunte v Latinski Ameriki prepovedale, zaradi česar se je ljudem še dodatno priljubila, ponovno pa je zaslovela pred nekaj leti, ko jo je venezuelski predsednik Hugo Chavez famozno »podaril« ameriškemu predsedniku Baracku Obami."
- Marcel Štefančič, jr., Mladina
Avtor: | Eduardo Galeano |
Urednik: | Tjaša Koprivec Vuga |
Soustvarjalci: | Lektorica: Mateja Dermelj Oblikovanje ovitka: Jerneja Rodica Prelom: Nina Ušaj |
Založba: | Sanje |
ISBN: | 9789616767965 |
Jezik: | slovenski |
Datum izida: | 13. dec. 2010 |