The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Politika piškotkov
Spletna stran za pravilno delovanje košarice,nakupnega procesa in ostalih funkcionalnosti uporablja piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po strani se strinjate z uporabo piškotkov. Kliknite tukaj za več informacij o piškotkih.
Avtor: Edvard KocbekZaložnik:
Sanje Jezik:
slovenski
"… vedel je, da je prišel v precep med angele teme in angele luči in da bo prej ali slej propadel. Sunkovito se je dvignil in opotekel. Duhovni boj je prav tako neizprosen, če ne še bolj, kakor surovi boj med fizičnimi silami." (iz novele Ogenj)
Kocbekova knjiga Strah in pogum (1951) sodi med najbolj pretresljiva dela slovenske literature 20. stoletja. Zbirka zajema štiri novele – Temna stran meseca, Črna orhideja, Blažena krivda, Ogenj. Avtor v njih tematizira človeški etos, ki je bil tekom druge svetovne vojne izpostavljen skrajno srhljivim preizkušnjam. S knjigo je Kocbek ostro zarezal v tradicijo črno-belega prikazovanja osvobodilnega boja, zaradi česar je bil deležen ostrih napadov, bil politično obsojen in družbeno izobčen.
Nova edicija, ki izhaja v zbirki SANJE roman, prinaša spremno besedo Gorazda Kocijančiča z naslovom Strah in pogum za 21. stoletje – prvi kvartal, v kateri avtor opozori na relevantnost knjige v času poskusa uveljavitve novega svetovnega totalitarizma. Knjiga vključuje tudi študijo Andreja Inkreta, v kateri avtor podrobno dokumentirano predstavi dramatično dogajanje, ki je sledilo nastajanju in objavi knjige.
Medijski odzivi
"Kocbekov Strah in pogum nas – kot prava 'partizanska' akcija po končanem partizanstvu in proti njemu – tudi danes vabi k posnemanju, ne glede na nevarnost, ki se ji s tem morda izpostavljamo." – Gorazd Kocijančič
"Pisava, ki izpričuje takšne duhovne resnice, je bila nevarna za komunistični ideološki monolit – in je še vedno enako nevarna za ideologijo »nove normalnosti«, saj ji v imenu vseh, ki so v njej šikanirani, zapostavljeni, izločeni in trpinčeni, na ves glas kriči: Ne moreš mi več do živega. Na dveh različnih straneh sveta stojiva. Moja nesreča je bliže resnici. Ti pa si raje varen kakor nesrečen, to je laž sleherne oblasti." – Gorazd Kocijančič