Dostava na vse kontinente (izjema, zaenkrat: Antarktika). Osebni prevzem v Hiši sanjajočih knjig. Brezplačna dostava kamorkoli v Sloveniji nad 35 €.

26. veliki traven | maj

26. veliki traven | maj

26. maj 2024 4 min branja
Objavljeno v: Iskre časa

ALAN WHITE

Lani je na svojem domu v Seattlu umrl legendarni bobnar Yesov Alan White, po smrti basista Chrisa Squira 2015 član benda z najdaljšim stažem. Predno se je 1972 pridružil skupini Yes,  je bobnal pri Plastic Ono Bandu Johna Lennona, sodeloval pa je še na več kot 50 albumih raznih svojih prijateljev, kot denimo na Harrisonovem All Things Must Pass.

PEGGY LEE

V Jamestownu, Severna Dakota, se je na današnji dan pred sto tremi leti rodila Peggy Lee, ena najbolj znanih ameriških glasbenic. Prepevala je jazz in pop, posnela je več kot 1100 pesmi, od tega jih je dobro tretjino napisala sama. V svoji več kot sedemdesetletni karieri je sodelovala z mnogimi legendami, z Bennyjem Goodmanom na čelu, in prav vsakogar je očarala. Peggy se je udejstvovala tudi kot igralka, nastopila je v več filmih, v neštetih varietejskih predstavah ter v mnogih TV oddajah. Umrla je 21. januarja 2002, v 82. letu starosti.

MARTIN HEIDEGGER

V Freiburgu im Breisgau je 26. maja 1977 umrl Martin Heidegger, eden najpomembnejših filozofov XX. stoletja. Bil je učenec Edmunda Husserla, začetnika fenomenologije, sam pa je nadaljeval v smeri eksistencializma, uvrščajo pa ga še med utemeljitelje dekonstruktivizma, hermenevtike in postmodernizma. Med njegovimi učenci so bili med drugim Hans Georg Gadamer, Emmanuel Levinas, Hannah Arendt, Leo Strauß in Karl Löwith, z njegovo filozofijo pa so se ukvarjali vsi pomembni filozofi našega časa, kot Jean-Paul Sartre, Maurice Merleau-Ponty, Jacques Derrida in Michel Foucault. Heideggerjevo temeljno filozofsko delo je Sein und Zeit (Bit in čas, 1927), v katerem je zastavil osnovne eksistencialistične teme, s katerimi se je ukvarjal vse življenje. Bil je profesor na freiburški univerzi in celo njen rektor, a je to mesto 1934 demonstrativno zapustil zaradi nestrinjanja z nacističnimi pravili. Ne glede na to so mu po vojni francoske okupacijske oblasti iz gole hudobije prepovedale predavati na kateri koli univerzi, zaradi česar je Heidegger doživel živčni zlom, a kljub temu nadaljeval filozofsko delo. Počasi se je oddaljeval od tako imenovanega mišljenja tu-biti in časovnosti in se vedno bolj poglabljal v poetično kot takšno; s tem v zvezi se je približal grškim predsokratikom,  predvsem pa poeziji največjih nemških pesnikov, v prvi vrsti Friedricha Hölderlina, pa tudi Rainerja Marie Rilkeja in Stefana Georgea. Sam sem imel smolo, da sem Heideggerja začel brati v hrvaški izdaji Bitak i vrijeme, pa nisem razumel skoraj ničesar. Zato sem posegel po srbski izdaji Biće i vreme; tu se mi je že začelo nekaj svitati, a ko sem hotel takrat knjigo brati v izvirniku, je nisem nikjer dobil. Upam, da bom našel čas, voljo in zadosti razuma, da bom knjigo, ki jo imamo medtem tudi že v slovenščini, prebral in do konca doumel ...

COLIN VEARNCOMBE

Danes bi 61. rojstni dan obhajal Colin Vearncombe, znan kot glasbenik Black, ki je 1985 po vsem svetu zaslovel s svojim hitom Wonderful Life. Morda se ga marsikdo ne spomni več, nekateri ga niti poznali niso, meni pa je bil fant od vseh začetkov zelo pri srcu; nemara zato, ker sva bila enako stara, še bolj pa zato, ker je svojo pesem Wonderful Life napisal, ko mu je bilo v življenju najtežje in je mišljena docela sarkastično; 1985 je bilo najbolj črno leto tudi zame. Black je po vesoljnem hitu Wondeful Life izdal še kar nekaj albumov, a tako velikega uspeha kot omenjeni hit niso imeli. Black je ljubil avtomobile in hitro vožnjo, v življenju je doživel kar nekaj karambolov, zadnji, usodni, je bil 10. januarja 2016, nekaj dni pozneje, 26. januarja, je Black v bolnici preminil. R.I.P.

MILES DAVIS

V Altonu, Illinois, se je 26. maja 1926 rodil Miles Davis, eden najvplivnejših jazzovskih glasbenikov. Njegov instrument je bila trobenta, vendar pa je bil še veliko pomembnejši kot skladatelj in vodja banda. Njegove skladbe so začele kar nekaj struj v zgodovini jazza, saj je bil Miles začetnik bebopa, pozneje cool jazza in nato, vsaj deloma, modalnega jazza in jazz fusiona. Mnogi Milesa primerjajo z Dukom Ellingtonom, kajti oba sta bila velika inovatorja, oba sta znala združiti najrazličnejše nadarjene glasbenike in jih pripraviti do tega, da so dali vse od sebe in oba sta še po smrti na vrhuncu priljubljenosti. Milesov album Kind of Blue (1959) je po mnenju mnogih najboljši jazz album, ki je bil kdaj posnet. Njegova avtobiografija je v prevodu Jureta Potokarja že 23 let na voljo tudi  pri nas in jo je resnično treba prebrati.

JOHN WAYNE

V Wintersetu, Iowa, se je 26. maja 1907 rodil Marion Michael Robert Morrison, ki je kasneje zaslovel kot John Wayne, eden največjih igralcev v zgodovini. Posnel je več kot 100 filmov, najbolj se je izkazal v vesternih. Ko sem bil še otrok, smo ob nedeljah po kosilu vedno šli na sprehod. Spotoma smo preverili filmske plakate, ali ne igra to popoldne kakšen dober film; če je bil kakšen z Johnom Waynom v glavni vlogi, smo ga šli brez nadaljnjega gledat, če ga pa ni bilo, je še zmeraj obstajala možnost, da bo kakšen njegov film na televiziji, ko se vrnemo s sprehoda. John Wayne je umrl 11. junija 1979, star 72 let; čeprav je bil na koncu zelo bolan, je igral dobesedno do zadnjega diha. Bog mu daj nebesa.