Dostava na vse kontinente (izjema, zaenkrat: Antarktika). Osebni prevzem v Hiši sanjajočih knjig. Brezplačna dostava kamorkoli v Sloveniji nad 35 €.

Vabilo na predstavitev knjige Palestinske sanje/Palestinian Dreams: četrtek, 16. 5., ob 17. uri v Hiši sanjajočih knjig

Vabilo na predstavitev knjige Palestinske sanje/Palestinian Dreams: četrtek, 16. 5., ob 17. uri v Hiši sanjajočih knjig

17.00 / Knjigarna Sanje / pogovor 
Palestinske sanje  
99 avtoportretov mladih Palestink in Palestincev
Bojan Brecelj in Barbara Vodopivec
Dogodek ob izidu knjige poteka v okviru serije dogodkov Svobodna Palestina.

Toplo vabljeni na pogovor ob novi pomembni, aktualni in pretresljivi ediciji založbe Sanj z Bojanom Brecljem, urednico Barbaro Vodopivec ter Nado Vodušek jutri, 16. 5. 2024, ob 17. uri v Hišo sanjajočih knjig.

Leta 2018 je nastal projekt Semena palestinske prihodnosti/The Seeds of Palestinian Future. Letos v založbi Sanje v obliki knjige prihaja med nas nova edicija. Prihaja v čas, ki je še bolj nasilen, tragičen in negotov.

Pred šestimi leti sta Bojan Brecelj in Barbara Vodopivec izpeljala projekt SEMENA PALESTINSKE PRIHODNOSTI. Projekt, v katerem sta kot slovenska partnerja sodelovala Društvo HUMANITAS in Zavod PROJA, je naslavljal mlade Zahodnega brega Palestine, jih spraševal o željah za življenje in o tem, kaj jim pomeni Palestina. S pomočjo uporabe samo-portretne fotografije in kratkih intervjujev je projekt dal glas mladim ljudem, še posebej njihovim doživetjem in izražanjem osebne in kolektivne identitete. Ko mladi ljudje govorijo o lastnih življenjih, hkrati govorijo o Palestini. Ko opisujejo svoj dom, opisujejo tudi svojo domovino. V njihovih zgodbah Palestina ni nekaj abstraktnega, ampak je nekaj, kar doživljajo in izkušajo v vsakdanjem življenju. To pomeni, da je nemogoče ločiti osebne sanje od želja in upov za prihodnost Palestine.

Palestinske sanje | Palestinian dreams: Jumana Nabulse, 19 let

 

Knjiga Palestinske sanje je delo pobudnika Bojana Breclja, urednice Barbare Vodopivec ter devetindevetdeset mladih Palestink in Palestincev. Slednji so knjigo soustvarili s samoportretom in razmišljanjem o prihodnosti. Nasmejani obrazi, polni upanja, želja in sanj. Kako živijo danes, šest let pozneje, kaj do skrajnosti stopnjevano nasilje pomeni za njihove sanje in upe? Ne moremo jih vprašati. Lahko pa si vtisnemo v spomin njihove mlade obraze, prisluhnemo njihovim mislim. Ta knjiga je dokument in je mnogo več kot to. Je pričevanje o tem, da si ljudje povsod po svetu želimo ustvarjati, ljubiti, graditi skupnost in živeti v miru in slogi. A tistim, ki so si vzeli pravico upravljati ta svet, ni mar za ljudi, za življenje. Ubijajo jih in njihove domove spreminjajo v ruševine.

»V času, ko v Gazi poteka genocid, ko je Izrael pobil že na tisoče in tisoče Palestink in Palestincev, večinoma žensk in otrok, je še toliko bolj pomembno, da se zavedamo, da se za vsako številko skriva edinstven človek: človek s svojim imenom, svojimi idejami, željami in sanjami. Ta knjiga, ki je bila sicer narejena na koloniziranem in okupiranem Zahodnem bregu in ne v Gazi, jasno ponazarja, da ima vsak Palestinec in Palestinka svoje življenje, svoje želje in sanje, ki se prepletajo s kolektivno željo po svobodi in bojem zanjo, z željo po koncu izraelske kolonizacije in apartheida. Upamo, da bo to kmalu postala resničnost. Za svobodno Palestino.« Barbara Vodopivec