Ni bil mogoče polom finančne in politične elite posledica podcenjevanja nevarnosti eksponentne rasti?
Finančna industrija se po najboljših močeh trudi ohraniti status quo in se upirati spremembam. V Bruslju, na primer, se za nadaljnje mirovanje vsak dan porabi tri milijone evrov lobističnega denarja. V Washingtonu na vsakega člana predstavniškega doma pride pet finančnih lobistov.
Toda gibanje Zavzemimo Wall Street in njegovi posnemovalci kažejo, da ljudje ne bodo več trpeli statusa quo. Izjemno pomembno je, da to miroljubno evolutivno gibanje raste in pomaga izoblikovati prepotrebne spremembe v našem monetarnem in finančnem sistemu.
Prišel je čas za sistematično uvajanje trajnostnega denarja. Zganimo se.
"Kako bomo zavzeli ekonomijo, da spet postane stvarna v smislu povezovanja ljudi z odnosi dajanja in prejemanja, ki so temelj vse ekonomije? Eden od načinov je, da več ekonomskih dejavnosti prenesemo na lokalno raven. Zavzemimo denar opisuje, kako se to že dogaja: s časovnimi bankami, z vzporednimi valutami, regionalnimi valutami in podobno. To so praktične rešitve, ki jih lahko uporabi vsak državljan, ne da bi moral čakati, da oblast uvede spremembe od zgodaj."
- Charles Eisenstein v spremni besedi
"Knjiga, ki je izšla pri založbi Sanje, odstira meglo "normalnosti" našega monetarnega sistema, o katerem razmišljamo, kot da je naraven organizem in ne čisto navaden (ter spremenljiv) družbeni dogovor. Obenem pa knjiga preprosto in brez nerazumljivega ekonomističnega žargona razgali smrtonosne motnje v tem sistemu in kataklizmo, v katero zaradi njih nezadržno drvimo."
- Tina Nika Snoj, Jana
"Aktivistično pisana knjiga, ki o denarju razmišlja na drugačen način. /.../ V nadaljevanju te inspirativne knjige avtorica predlaga še kar nekaj novih denarnih konceptov, od izobrazbene in zdravstvene do svetovne referenčne valute, ki bi po njenem mnenju izboljšali svet."
- Samo Rugelj, Bukla
"Rast denarnega premoženja, ki je posledica načina obrestovanja, se odraža v rasti dolga. Finančna sredstva enega so dolg nekoga drugega, pravi Margit Kennedy v knjigi Zavzemimo denar."
- Alma M. Sedlar, Planet Siol.net
"Denar mora krožiti, da je lahko koristen: čim hitreje, tem bolje," je glavno sporočilo knjige nemške pisateljice, sicer zagovornice komplementarnih denarnih sistemov, ki je pomagala pri pripravi trajnostnega denarnega sistema v Indiji, kolumbiji, Argentini, Nemčiji in na Novi Zelandiji."
- Saša Banjanac Lubej, MMC RTV Slovenija
"Bralec bo presenečen, kako malo ve o predmetu in gospodarski dobrini, s katero se srečuje vsak dan. Avtorica se do njega opredeli nevtralno, ne populistično."
- Andrej Predin, Nedeljske novice
"Obresti in še posebej konformne obresti – obresti na obresti, konformni način obrestovanja – so ena izmed največjih hib monetarnega sistema, pravi Kennedyjeva. In ta hiba – patološka obsedenost z obrestmi in rastjo – nam ne uničuje le življenja, ampak tudi denar nenehno prerazporeja od revnih in srednjih slojev k bogati večini, obenem pa neizbežno vodi v dolgoročni monetarni zlom."
- Marcel Štefančič jr., Mladina
"Da bi denar osvobodili in, še pomembneje, da bi sebe osvobodili njegove nadvlade, pa ga moramo najprej zavzeti, kakor v naslovu te navdihujoče knjižice poziva Kennedvjeva. Le tako nam bo denar služil, namesto da mi služimo njemu."
- M. M., M. B., Delavska enotnost
Avtor: | Margrit Kennedy |
Urednik: | Tjaša Koprivec Vuga |
Soustvarjalci: | Lektura: Darinka Lamut Oblikovanje knjižnega ovitka: Boštjan Pavletič Prelom: David Križ |
Založba: | Sanje |
ISBN: | 9789612741938 |
Jezik: | slovenski |
Datum izida: | 6. nov. 2013 |