POVSEM PRVIČ JE OBJAVLJENA - še druga polovica vse kratke proze, ki jo je kdaj napisal eden pisateljskih genijev našega časa. V kompletnem izboru besedil – poleg ni zgolj nekaterih nedokončanih ali nadomeščenih – je 98 zgodb. V drugi knjigi jih je vključenih 47. Prva zgodba je bila napisana leta 1941, zadnja leta 2007.
Zgodbe v drugi knjigi so razvršečen v razdelke: (1) Delovna etika proti bogastvu, (2) Vedenje, (3) Vodje godbe na pihala in (4) Futurstične.
Zbirka zbranih zgodb je prvič izšla šele jeseni 2017 pri neodvisni založbi Seven stories press, založba Sanje pa je med prvimi založniki v svetu, ki so poskrbeli za prevod zbirke.
Največ zgodb je Vonnegut napisal v mlajših letih, ko si je z njimi lahko služil kruh, saj so polakirane družinske revije tistega časa take zgodbe, s katerimi so poživljale vsakokratno glavno temo številke, dobro plačevale. V 1960. letih, ko je oglaševalski denar ušel k televiziji, se je posvetil pisanju romanov. Zaživa je zgodb objavil samo polovico. Na srečo je imel agenta, ki mu je, kadar je postalo jasno, da kakega besedila ni mogoče prodati, svetoval, naj ga spravi »za zbrana dela, ki bodo objavljena lepega dne, ko boš postal slaven. Lahko da bo do takrat še nekaj časa minilo.«
Zbrane zgodbe, ki sta jih uvrstila in jih predstavljata Vonnegutova življenjska prijatelja Dan Wakefield in Jerome Klinkowitz, so mozaičen prikaz silnega duha, humorja, humanosti in ustvarjalne spretnosti velepisatelja, izid zbirke pa je praznik za njegove privržence, izziv za akademike in slastna vaba za nove bralke in bralce.
Pred vami je prva knjiga vseobsežne zbirke kratke proze, ki jo je napisal Kurt Vonnegut, eden najpomembnejših literarnih velikanov zadnjih stotih let. Je tudi eden najbolj prevajanih tujih avtorjev pri nas, saj imamo v prevodu kar enajst (od vsega štirinajstih) njegovih romanov! Štiri med njimi je prevedel Sovretov nagrajenec Branko Gradišnik, ki je prevajalec pričujočih Zbranih zgodb.
Kot zgodbopisca pa Vonneguta skoraj ne poznamo. Zgodbe, ki jih je večinoma napisal v 1950. in 1960 letih in z njimi pomembno razkrinkaval »ameriški sen«, so zaokrožene v osem tematskih sklopov, vsakega od njih pa uvajajo spremne besede (ljubitelji presenečenj, pozor, nekateri teh uvodov vnaprejpreveč izdajo!). Uvodna eseja sta prispevala urednika, pisatelj Dan Wakefield ter kritik in profesor angleške književnosti Jerome Klinkowitz; oba sta vse svoje odraslo življenje prijateljevala z genijem. Avtor uvodne spremne besede pa je Dave Eggers, eden najbolj nagrajevanih pisateljev 21. stoletja – sam občudovalec pokojnega Kurta Vonneguta.
Vonnegut je slovel kot romanopisec in družbeni komentator, malokdo pa je vedel, da se je v časih še pred slavo, ki je prišla po objavi Klavnice pet (1969), prebijal in komajda preživljal kot pisec zgodb. Napisal jih je bil skoraj 100, objavljal pa predvsem v 1950. letih, ko je tovrstna literatura kot spremljava in poživitev vsakokratne glavne (in poljudne) teme redno izhajala na pološčenem papirju takrat popularnih ženskih in družinskih lakastih tednikov ali mesečnikov. A prišla so 1960. leta in prinesla vzpon televizije in zamiranje tovrstne periodike, saj so se oglasi začeli seliti na ekrane.
Vonnegut je zaživa nekatere svojih zgodb sicer zbral in izdal v treh zbirkah (od katerih sta si dve po vsebini skoraj enaki). Druge so ostale neobjavljene v knjigi, nekatere celo v rokopisu, ker so jih zavrnile tudi revije. Treba je bilo počakati na njegovo smrt, šele potem sta lahko njegova vseživljenjska prijatelja Jerome Klinkowitz in Dan Wakefield zbrala in uredila gigantsko posthumno zbirko, ki jo bodo Sanje, meneč, da knjigi zadošča njena tehtnost in ne teža, izdale po polovicah. Prva polovica, ki obsega 51 zgodb na 600 straneh, je izšla v prvi knjigi, druga polovica pa obsega 47 zgodb v podobnem obsegu.
PETI RAZDELEK (DELOVNA ETIKA PROTI SLAVI IN BOGASTVU)
Mogočnejše graščine, »More Stately Mansions,« WMH. Collier’s, 22. decembra 1951.
Zgodba iz Hyannis Porta, »The Hyannis Port Story,« WMH. Prodana Saturday Evening Postu, ni pa bila objavljena, ker je medtem v atentatu izgubil življenje predsednik Kennedy.
Karvrni se k svoji preljubi ženi in pamžu, »Go Back to Your Precious Wife and Son,« WMH. Ladies’ Home Journal, julija 1962.
Laž, »The Lie,« WMH. Saturday Evening Post, 24. feb. 1962.
Jelen v kompleksu, »Deer in the Works,« WMH. Esquire, aprila 1955.
Kakršnakoli ponudba, ki ni skregana s pametjo, »Any Reasonable Offer«, BSB. Collier’s, 19. januarja 1952.
Na dotik prsta, »The Package,« BSB. Collier’s, 26. julija 1952.
Gornje dolenje ubogatišče, »Poor Little Rich Town«« BSB. Collier’s, 25 oktobra 1952.
Darilo za Velikega Žičkota, »A Present for Big Saint Nick,« BSB. Argosy, decembra 1954.
Tale moj sine, »This Son of Mine,« BSB. Saturday Evening Post, 18. avgusta 1956.
Čarobna svetilka Hala Irvina, »Hal Irwin’s Magic Lamp,« BSB. Cosmopolitan, junija 1957.
Kar na veliki zvon obesi, »Shout About It from the Housetops,« LB.
Ed Luby in njegov Ključni klub, »Ed Luby’s Key Club,« LB.
Vesoljna kralj in kraljica, »King and Queen of the Universe,« LB.
Deset jurjev letno, mala malca, »$10,000 a Year, Easy,« WMS.
Denar sveta vladar »Money Talks,« WMS.
Ko smrtni spe, »While Mortals Sleep,« WMS.
Tango, »Tango,« WMS.
Sleparja, »The Humbugs,« WMS.
ŠESTI RAZDELEK (VEDENJE)
Fosterjev portfelj, »The Foster Portfolio,« WMH. Collier’s, 8. september 1951.
Nevesta po meri, »Custom-Made Bride,« BSB. Saturday Evening Post, 27. marec 1954.
Neplačani konzultant, »Unpaid Consultant,« BSB. Cosmopolitan, marca 1955.
Naivnežev portfelj, »Sucker’s Portfolio,« SP.
Kralj trotov, »The Drone King,« L.
Živjo, Rusička, »Hello, Red,« LB.
Raznašalčkova čast, »The Honor of a Newsboy,« LB.
Kuštravi kuža Toma Edisona (in kar je o njem prinesel pes na repu) »Tom Edison’s Shaggy Dog,« WMH. Collier’s, 14. marca 1953.
Mož z brez le dece, »The Man Without No Kiddleys,« WMS.
Zmaj smodnikasto modre barve, »The Powder-Blue Dragon,« BSB. Cosmopolitan, novembra 1954.
Begavčka, »Runaways,« BSB. Saturday Evening Post, 15. april 1961.
Pa tako dobro je znal razložiti, »The Good Explainer,« LB.
»Guardian of the Person,« WMS.
Bomar, »Bomar,« WMS.
Rekviem za Zeitgeista, »Requiem for Zeitgeist,« L.
SEDMI RAZDELEK: VODJA GODBE NA PIHALA
Fant, ki mu ni bil nihče kos, »The Kid Nobody Could Handle,«WMH. Saturday Evening Post, 24. septembra 1955.
Fant brez vsakega talenta, »The No-Talent Kid,« BSB. Saturday Evening Post, 25. oktobra 1952.
Fant, ki je visoko meril, »Ambitious Sophomore,« BSB. Saturday Evening Post, 1. maja 1954.
»The Boy Who Hated Girls,« BSB. Saturday Evening Post, 31. marca 1956.
Pesem za Selmo, »A Song for Selma,« LB.
OSMI RAZDELEK: FUTURISTIČNE
Harrison Bergeron, »Harrison Bergeron,« WMH. Magazine of Fantasy and Science Fiction, oktober 1961.
Dobrodošla v opičnjaku, »Welcome to the Monkey House,« WMH. Playboy, januar 1968.
Adam, »Adam,« WMH. Cosmopolitan, april 1954.
Jutri in jutri in jutri, »Tomorrow and Tomorrow and Tomorrow,« WMH. Galaxy Science Fiction, januar 1954 (as »The Big Trip Up Yonder«).
Vesoljni velefuk, »The Big Space Fuck,« PS. Again, Dangerous Visions, ur. Harlan Ellison.
Garden City, NY: Doubleday, 1972.
1-D-A-J-1-D-A-M, »2BR02B,« BSB. Worlds of If, januar 1962.
Neznani vojak, »Unknown Soldier,« AR