Politika piškotkov
Spletna stran za pravilno delovanje košarice,nakupnega procesa in ostalih funkcionalnosti uporablja piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po strani se strinjate z uporabo piškotkov. Kliknite tukaj za več informacij o piškotkih.
Knjiga Tesla – Čarodej v vojni prinaša vznemirljivo potovanje v življenje in dosežke skrivnostnega genija Nikole Tesle. Nadvse zanimiva biografija nas s podatki iz do nedavnega tajnih dokumentov iz arhivov popelje skozi neverjetne dosežke, osebne boje in hude bitke, s katerimi se je Tesla spopadal pri svojem prizadevanju za razvoj tehnologije in spreminjanje sveta.
Format (mm) | 152 x 235 mm |
---|---|
Obseg (št. strani) | 424 |
ISBN | / |
Prevod | Aleksander Urbančič |
Urednik | Rok Zavrtanik |
Zbirka | DOKUMENTA |
Založba | Sanje |
Jezik | slovenski |
»V nekaj letih bo mogoče, da se bodo narodi spopadali brez vojske, ladij ali topov, z veliko strašnejšim orožjem, katerega uničujoče delovanje in domet bosta brez meja. Sovražnik bo lahko uničil katerokoli mesto na katerikoli razdalji in nobena sila na svetu mu tega ne bo mogla preprečiti.« (Nikola Tesla, 1925)
Teslove objavljene izjave o njegovem orožju s snopom delcev segajo v čas prve svetovne vojne, vendar Tesla sam datira njegov nastanek v sredino devetdesetih let 19. stoletja, ko je na podlagi novih odkritij Wilhelma Röntgena eksperimentiral s prenosom rentgenskih žarkov.
Tesla dramatično opisuje, kako bi ta titanska sila v vesolje vrgla na milijarde mikroskopskih električnih delcev snovi, ki bi uničili napadalna letala, kot z razpršilcem uničujemo žuželke.
Januarja 1916 je W. H. Ballou, novinar časopisa Washington Post, poročal, da je Tesla izumil električni stroj, ki bi ga bilo mogoče namestiti na letala in bi poslal »smrtni udarec s hitrostjo 450 kilometrov na sekundo ter z njim sestrelil sovražno plovilo. Posedovanje takega izuma ne bi smelo biti dovoljeno nobeni [osebi] ali korporaciji. Teslovi modeli so v patentnem uradu, vlada pa bi jih morala zaseči in si jih prisvojiti za lastno uporabo in obrambo ali za poljubno končanje evropske vojne … Dejstvo, da bi se z njim lahko uničilo oddaljeno trdnjavo ali vojaško ladjo, bi bil zadosten [dokaz] za konec sedanje in vseh prihodnjih vojn. Tesla je napovedal, da bo njegova naprava popolnoma nadzorovano zaobjela svet v minuti in pol. Niti sekunde ne smemo izgubiti, da si jo prisvojimo in izkoristimo.«25
Ta prispevek se je nanašal na članek v časopisu New York Times z naslovom »Teslova nova naprava bruha Thorov grom« z dne 8. decembra 1915, v katerem je Tesla novinarju povedal, da »če se izumiteljeva pričakovanja uresničijo, bi vojak v stolpu na Long Islandu lahko s pomočjo vzvoda zaščitil New York pred ladjami ali sovražnikom«.26 Tako lahko Teslovo prvo uradno objavo o njegovem smrtnem žarku datiramo prav v december leta 1915.
Iz člankov iz prve svetovne vojne je razvidnih več ključnih točk, med katerimi je prva ta, da je Tesla te raziskave več let držal v tajnosti. Tesla se je za razkritje obstoja orožja najverjetneje odločil zaradi zadnjega poskusa, da bi Wardenclyffe prikazal kot potencialno strateško pomembno orožje prve svetovne vojne. Če bi lahko dokazal vojaški pomen svoje radijske postaje, bi mu morda vlada in morda celo sam predsednik Wilson priskočila na pomoč in rešila njegov dragoceni stolp.
Jasno je, da bi Tesla lahko delal na strogo tajnih poskusih in tega ne bi nikomur povedal. Povsem mogoče je, da se podrobnosti njegovega dela glede zajemanja in izkoriščanja kozmičnih žarkov uvrščajo v to kategorijo. Po naključju je v obeh člankih o prvi svetovni vojni omenjeno, da je Tesla načrte za ta žarek smrti predložil patentnemu uradu. Ali se je to zgodilo ali ne, ni znano. Vendar patentni urad ima oddelek za tajne patente in tudi John Hays Hammond mlajši, ki je nekoč delal na patentnem uradu, je imel patente, ki so spadali v to kategorijo.
Tesla je nedvomno delal za vlado ali z njo vsaj v zadnji polovici leta 1942 in do svoje smrti. Dve leti prej, v času objave članka Williama Laurencea, je Teslo zaslišal FBI. A če preberemo njegov dosje FBI, ugotovimo, da so v njem očitne pomanjkljivosti, ki jih nehote razkrije tudi sam J. Edgar Hoover. V enem od prvih dokumentov FBI, ki je bil objavljen na podlagi zakona o prostem dostopu do informacij in je bil datiran dva dni po Teslovi smrti, je J. Edgar Hoover zapisal: »Pregled dokumentov Urada je razkril veliko informacij o Nikoli Tesli in njegovih izumih, pri čemer je treba omeniti, da je Nikola Tesla imel 4. junija 1922 govor v dvorani Grange Hall v Springfieldu v Massachusettsu pod okriljem organizacije Prijatelji Sovjetske Rusije.«27 Kje so te »pomembne informacije?« Razen enega dokumenta iz leta 1940, v katerem je bilo zapisano, da se bojijo, da bi Teslo lahko ugrabili zaradi njegovega posebnega znanja, se zdi, da v obdobju pred njegovo smrtjo ni bilo o Tesli objavljeno nič. Vendar pa obstaja več spisov FBI o Tesli po njegovi smrti.
Iz pisma Bele hiše iz časa, ko je bil Tesla še živ, je razvidno, da je postal izumitelj zanimiv za Ovalno pisarno, zaradi česar je Roosevelt pisno zahteval več informacij o njem. Vse to nakazuje, da so pripravljali srečanje z njim.28 Toda le nekaj dni pozneje je Tesla umrl. Zato ostaja vprašanje, ali je bil Ralph Bergstresser, s katerim sem se pogovarjal, v času pred drugo svetovno vojno in ob njenem začetku edini vladni uradnik, ki je sodeloval z Nikolo Teslo.