Medijski odzivi
»Znanstveni diskurz je tako kot vsak prevladujoč diskurz postal glavno orodje oportunizma in laži, prevare, manipulacije in moči.«
– Mattias Desmet
»Kriza zaradi koronavirusa ni prišla kar naenkrat. Mislim, da je posledica vseh samodestruktivnih družbenih odzivov na objekte strahu pred tem: teroriste, globalno segrevanje, koronavirus. Strah. Vsakič, ko se v naši družbi pojavi nov predmet strahu, je v sodobnem načinu razmišljanja samo en odziv na to: povečan nadzor. Prisilni nadzor vodi v strah, strah pa še v večji prisilni nadzor. Šele ko spregovorimo, ko povzdignemo glas, se pokaže absurdnost totalitarizma. Mislim, da je pomembno, da vsi, ki podvomijo o prevladujoči zgodbi, hkrati pa se bojijo javno postaviti nasproti hipnotizirani množici, povzdignejo glas. Mislim, da je najpomembneje, da ne prenehamo govoriti. Ni važno, kje, v intervjujih, podkastih, s članki, pred kamerami, v barih, vsak, ki spregovori, prispeva svoj delež k ozdravljenju tega bolezenskega stanja, ki mu pravimo totalitarizem.«
– Mattias Desmet v intervjuju z Vesno Milek, Sobotna priloga
»Totalitarnega sistema nam ni treba premagati. V njem moramo nekako preživeti do trenutka, ko se bo uničil sam. Za totalitarne sisteme je značilen prav ta mehanizem samouničenja, ki se prej ko slej sproži.«
– Mattias Desmet v intervjuju z Vesno Milek, Sobotna priloga
»Psihologija družbe je kompleksen dinamičen fenomen, kar pomeni, da ko enkrat prestopiš mejo, se vzpostavi kaos. Dinamika je nepredvidljiva, vendar menim, da kot družba vedno bolj drvimo v popolni kaos. Morda se bo to izrazilo kot svetovna vojna (... ) Če pride do svetovne vojne, bodo svetovne ustanove predlagale skrajno tehnokratsko ureditev, v kateri bodo imele države popoln nadzor. In verjamem, da bodo pri tem uspešne. Rekle bodo: Poglejte, zaradi vsesplošnega kaosa ni druge možnosti. Uveljavili se bodo digitalna osebna izkaznica, digitalni denar, 5-minutna mesta itn. A ne bo delovalo. In to je bistvo! Bolj, ko bodo poskušali vzpostaviti nadzor, bolj se bodo vzpostavili pogoji, ki so privedli do kaosa. (...) A ostajam optimist. Ne le zato, ker je to etična dolžnost, temveč zato, ker resnično verjamem – bolj ko razumeš psihologijo množic in s tem povezano psihologijo totalitarnih sistemov, lažje uvidiš, da jim je dano, da propadejo. Seveda pa mora biti izpolnjen pogoj – da obstajajo ljudje, ki se temu upirajo, uprejo.«
– Mattias Desmet v intervjuju s Špelo Kožar, MMS, RTV SLO
»V ozadju totalitarizma je slepa vera v statistično, znanstveno fikcijo, ki pa kaže skrajen prezir do vsakršnih dejstev. Kot pravi Hannah Arendt, idealni subjekt totalitarne vladavine niso prepričani nacisti ali komunisti, ampak ljudje, za katere razlika med dejstvi in fikcijo ter razlika med resnico in lažjo ne obstajata več.«
– Mattias Desmet v intervjuju z Vesno Milek, Sobotna priloga
»Tiran nastopi, ko je družba zanj zrela, se glasi stara budistična modrost. Pionirska knjiga Mattiasa desmeta lucidno analizira družbeno-duhovne procese in psihične mehanizme, ki so večji del sveta privedli do tega, da je brez etičnih zadržkov in kritičnega upora mišljenja sprejemal avtoritarno-tiranske politike, kakršne so se zadnja leta skušale uveljaviti pod krinko boja proti epidemiji.«
– Gorazd Kocjančič
»Smo na pragu novega totalitarizma. Ne gre za fašistično ali komunistično doktrino, gre za totalitarizem žametnih rokavic, ki ga ne občutimo, a ki nas bo udaril z železno pestjo, Mattias Desmet razlaga stanje stvari. In duha.«
– Špela Kožar, MMS, RTV SLO
»Totalitarizem, ki je opredelil 20. stoletje – in seveda 21., kot nam dokazujeta tudi Desmet in ›Operacija Korona‹ – je zgolj nasledil kraljevi absolutizem, ki je označeval stoletja pred tem.«
– Gorazd Korošec
»Desmet veliko ljudi prebudi v nevarno mesto, kjer smo zdaj, z briljantno razlago, kako smo končali tukaj.«
– Robert F. Kennedy, Jr.
»Psihologija totalitarizma Mattiasa Desmeta je odlična knjiga ... Ko sem ta pojav začel prepoznavati, sem ga opazil povsod.«
– Eric Clapton
»Temeljne težave človeštva ne izhajajo iz gospodarskega sistema, temveč iz človeškega srca. Resnična revolucija, ki jo potrebujemo, je revolucija na ravni etične zavesti človeštva. Brez tega lahko gospodarsko neenakost odpravljate, kolikor hočete, svet ne bo postal boljši.«
– Mattias Desmet, Moja knjižna turneja po Sloveniji: od Tita do demokracije. Objavljeno na sanje.si. Izvirnik dostopen na: blog Mattiasa Desmeta
»Večina psiholoških raziskav, iskreno povedano, nima nikakršne znanstvene vrednosti. Žal je to resnica. Dokazal sem, da se je le 5 odstotkov akademskih psihologov zavedlo, da sem razkril nekaj temeljnega.«
– Hai Ottenheim in Mateja Hanna Hočevar,
Sensa
»Naša kultura in družba sta v zelo globoki krizi, ki se je sploh ne zavedamo.«
– Hai Ottenheim in Mateja Hanna Hočevar,
Sensa
»Totalitarizem ni stvar preteklosti, saj ga živimo tudi danes. Po Desmetovih besedah nam ga narekuje tehnokracija in zainteresirane elite. Mnogi ljudje so nevede orodje njihovih sofisticiranih prijemov, ki ga izvajajo preko propagande in številnih sistemov, kjer naracija ustreza opisu enoumja.« –
celje.info
»(...) Iskrenost spodbuja še več iskrenosti. In to lahko spremeni ta svet! Resnične srčne povezave, kjer ne gre za navezanost iz pomanjkanja ali bolečine, temveč za avtentično so-čutenje.«
»Eden od totalitarizmov oz. njegovih rezultatov je tudi odnos do sebe in posledično do drugih ljudi. To je nujen del človekove integritete, ker v današnjem času ne moremo več pristajati na to, da obstaja zgolj neka zunanja vloga, ki je strogo ločena od misli/besed/dejanj v zasebni sferi.« –
celje.info